• Vyhledávání
  • Zapomenuté heslo
HyperFocal: 0

Jak vybrat tu správnou digestoř?

Kuchyň bez digestoře je jako hrnec bez dobře padnoucí poklice. Kvalitní odsavač par eliminuje nejen veškeré nepříjemné výpary a pachy, vznikající při vaření, ale také mastnotu. A navíc předchází tvorbě plísní. Na trhu je nespočet různých druhů odsavačů, které se mezi sebou značně liší. Poradíme vám, jak vybrat tu správnou digestoř šitou na míru vašemu kulinářskému koutu.

Tím nejzásadnějším úkolem dobré digestoře je bezesporu odsávání pachů a vlhkosti z vaší kuchyně. Správný odsavač par ale pohlcuje také mastnotu, která uniká při vaření spolu s kuchyňskými výpary z hrnců. Pokud vás tedy trápí lepkavé povrchy stěn, spotřebičů a skříněk či nežádoucí vlhkost, která způsobuje plísně, je třeba se poohlédnout po vhodné digestoři. Jak ale vybrat ten ideální odsavač pro vaši kuchyni?

Zvolte vhodný typ odsávání 

Většina moderních digestoří dnes již umožňuje nejen odtah nežádoucí páry mimo obytný prostor, ale i recirkulaci vzduchu. Odsavače s funkcí recirkulace (čištění vzduchu přes filtr) se využívají hlavně v prostorách bytových a panelových domů bez možnosti vyvedení páry ven přes zeď nebo do komína. Pro provoz recirkulace je nutný speciální uhlíkový filtr, který zachycuje hlavně pachy z vaření a musí se pravidelně měnit. Naopak odtahové digestoře umístíme tam, kde je komín, ventilační šachta nebo odtahové potrubí.

Všechny digestoře MORA vám umožní oba způsoby odtahů par. Odsavače této klasické české značky nabízejí však něco zcela unikátního, a to patentovanou možnost až sedmi odtahů v jednom odsavači – šest odtahů ven z místnosti a sedmý pro recirkulaci. Záleží jen na vás, pro který způsob se rozhodnete. Odsavače jsou vhodné i do panelových bytů. Všechny odsavače MORA jsou také vybavené úsporným a účinným LED osvětlením a praktickými kovovými filtry proti mastnotám, které stačí umýt ve dřezu nebo v myčce. Na nutnost čištění vás upozorní u některých modelů indikátor na odsavači.

 Vyberte si druh digestoře

Nejvyhledávanějším typem jsou rozhodně komínové digestoře. Představují výrazný designový prvek místnosti a mohou předurčit styl, v jehož duchu budete kuchyni stavět. Už dávno neplatí, že se hodí pouze do velkých místností. Např. typ MORA OV 680 G v elegantním černo-nerezovém provedení o šířce 60 cm se čtyřmi stupni odtahu snadno umístíte i do menších prostor. Díky zkosené přední části s důmyslně řešeným prostorem pro hlavu digestoř zaručuje bezproblémovou práci pod ní. Příjemné je i moderní dotykové ovládání s řadou mnoha užitečných funkcí, jako je např. extra funkce 24 hodin, která se postará o automatické čištění vzduchu v místnosti po dobu 5 minut každou hodinu. To se hodí zvlášť pokud cestujete na delší dobu pryč – po návratu vás doma přivítá svěží vzduch. Odsavač se může pochlubit maximálním výkonem 607 m3/hod. a hlučností 53 dB na nejvyšší úrovni.

HyperFocal: 0

Vaříte-li rádi v prostoru, vsaďte na typ tzv. ostrůvkové digestoře. Ta se umisťuje nad varný ostrůvek v místnosti a jednoznačně bude výrazným ozdobným prvkem uprostřed vaší kuchyně. Okouzlit by vás mohla například ostrůvková digestoř MORA OO 963 X v elegantním nerezovém provedení a s možností programování délky odsávání praktickou funkcí TIMER. Tlačítkové ovládání se 4 výkonovými stupni a možností funkce extra rychlého odsávání dokonale odstraní nejen pachy, ale i mastnotu. Díky efektivnímu a úspornému osvětlení se čtyřmi LED světly perfektně uvidíte na celou varnou plochu. S maximálním výkonem 694 m3/hod. a hlučností 62 dB se tento odsavač stane neocenitelným pomocníkem velkých kuchyní. Umožňuje odtah i vnitřní cirkulaci vzduchu a pořádkumilovné duše jistě potěší možností mýt kovové tukové filtry v myčce a tím udržovat odsavač v perfektním stavu bez zbytečné investice do nových tukových filtrů.

Do kuchyní, kde není prostoru nazbyt, je ideálním řešením podstavná digestoř. Ta se instaluje pod jednu z kuchyňských skříněk, přičemž motor s horním odtahem je skrytý uvnitř skříňky.  Ušetří spoustu místa a díky posuvnému čelu, které vysunete jen tehdy, když je potřeba, dokonale splyne s kuchyňskou linkou. Jako například MORA OT 652 MX v černo-nerezovém provedení a s výkonem 304 m3/hod. s třírychlostním tlačítkovým ovládáním, umístěným  pod lištou. LED osvětlení perfektně osvítí varnou plochu a vy tak budete i za šera dokonale vidět do hrnců či pánví na připravovaný pokrm. Není hlučný a je opatřen omyvatelnými filtry proti mastnotě, které lze mýt v myčce. Při dokoupení uhlíkových filtrů lze odsavač provozovat i na recirkulaci.

Patříte-li k minimalistům, jistě vás okouzlí typ tzv. podvěsné digestoře, která dokonale splyne s kuchyňskou skříňkou, a je tedy na první pohled téměř neviditelná. Za zmínku stojí model MORA OP 640 S v šířce 60 cm ve stříbrném provedení. Odsavač je určen pro instalaci pod skříňku, ale může být nainstalován i bez ní. Díky šesti odtahům přes zeď a možnosti recirkulace je ideálním řešením do panelákových kuchyní. Třírychlostní tlačítkové ovládání s výkonem až 178 m3/hod. a hlučností 63 dB spolehlivě odstraní nepříjemné pachy a mastnotu. LED osvětlení je samozřejmostí. Odsavač je vybaven přední skleněnou náběhovou lištou, která pomáhá zadržet páru. Hliníkové filtry proti mastnotě můžete mýt v myčce a při dokoupení uhlíkových filtrů lze odsavač provozovat i na recirkulaci.  

HyperFocal: 0

Zaměřte se na výkon

Tady platí opravdu jednoduché pravidlo – čím větší máte kuchyň, tím vyšší by měl být výkon odsavače par. Digestoř by měla být schopná během jedné hodiny vyměnit vzduch v místnosti 5x až 10x. A jak správný výkon spočítat? Můžete použít jednoduchý vzorec: vynásobte rozměry své kuchyně v metrech (délka x šířka x výška), čímž získáte objem v m³. Ten vynásobte 5x, ale lépe 10x, a získáte minimální doporučený výkon odsavače.

 Nechte rozhodnout i hlučnost

Mezi nejtišší odsavače par řadíme ty odsávací komínové. Pokud vám ale dispozice vaší kuchyně neumožňuje odtah, budete se muset spokojit i s hlučnější recirkulační variantou. Hlučnost se pak označuje zkratkou dBA, a čím nižší dBA je, tím je samozřejmě odsavač par tišší.

Rozmyslete si  svoji investici

Podstavné a vestavné digestoře můžete pořídit už od 2 000 Kč, dražší jsou pak všechny ostatní varianty, které pořídíte s ohledem na jejich výkon od 6 000 Kč. Můžete si dopřát i elegantní designové odsavače par, které vás přijdou na několik desítek tisíc.

Share This