• Vyhledávání
  • Zapomenuté heslo

Barvy v interiéru – jak na nás působí?

Každý předmět má svou barvu a každá tato barva má různé účinky na naše tělo a psychickou pohodu. Čím více nás daný odstín obklopuje, tím více může měnit naši náladu, postoj nebo dokonce úroveň stresu a únavy. Pojďme se společně podívat na to, jak nás barvy v interiérech ovlivňují, podle Marty Suchodolské, kreativní ředitelky společnosti Westwing CEE.

Bílá – této barvě je přičítána oživující vlastnost a pozitivní účinek na regeneraci těla. Bílá psychicky léčí a působí dojmem čistoty. Z tohoto důvodu vévodí v nemocnicích a různých jiných zdravotnických zařízeních. Z optického hlediska také zvětšuje místnost, je proto ideální do menších pokojů. Pokud je jí moc, může zesilovat pocit osamělosti, je vhodné ji proto kombinovat například s pastelovými barvami. Bílá se nejčastěji používá v koupelnách a kuchyních, ale trendy z posledních let ukazují, že může být použita prakticky v jakémkoliv pokoji.

Žlutá – podporuje dobrou náladu, dodává sebevědomí, odstraňuje únavu. Při použití v interiérech prosvětluje místnost. Ale pozor – v intenzivním odstínu může působit příliš dominantě. Je vhodné ji použít v tmavých místnostech spíše s východní expozicí. Pokud s ní vymalujeme místnost směřující na západ, může být v odpoledních hodinách obtížné snášet její intenzitu.

Oranžová – zvyšuje optimismus a libido, je proto oblíbená v ložnicích. Oranžové pokoje jsou veselé a útulné. Pokud je této barvy použito příliš mnoho, může být, stejně jako žlutá, poněkud únavná.

Červená – nejdůležitější vlastností této barvy je stimulace chuti k jídlu! Je to jeden z hlavních důvodů, proč mnoho značek potravin a restaurací používá ve své vizuální identifikaci právě červenou. Ale pozor – červená je optimistická a stimulující, avšak při větším nasycení může způsobovat mírnou agresi. Pokud malujeme něco na červeno – zaměřme se spíše na menší plochy a doplňky. Tato barva nejlépe působí v kuchyni a jídelně a ve formě jakéhokoli příslušenství: talíře, prostírání, ubrusy, keramika atd.

Zelená – pomáhá se soustředit a zlepšuje paměť. Přináší dojem, že jste v lese, obklopeni stromy a rostlinami, uvolňuje a uklidňuje. Je to nejlepší volba pro studijní kout nebo pracovnu.

Hnědá – dává pocit spolehlivosti, bezpečnosti a útulnosti. Příliš tmavé odstíny, které se navíc používají v příliš velkém množství, mohou působit depresivně. Tato barva se s oblibou používá například v domovech důchodců, aby se jejich nájemníci cítili bezpečně a útulně. Hnědou jsme používali a vždy budeme na podlahy – dává interiéru pevný základ!

Černá – bere energii, stlačuje a opticky zmenšuje prostor. Že to nezní moc dobře? Záchranou je černá smíchaná s bílou, tj. všechny odstíny šedé. Černá skvěle zvýrazňuje detaily a ve velkých prostorech bude perfektní jako pozadí, na kterém pěkně vyniknou jakékoliv předměty.

Share This